Învățământ dual 2019-2020

De ce să devii Mecanic Agricol?

 ⇒ Găsirea unui loc de muncă este uşoară, specialiştii din domeniu fiind extrem de căutaţi

 ⇒ După absolvire cunoştinţele dobândite şi deprinderile formate îţi vor permite angajarea rapidă fiind profesionist în domeniul tău.

Elevii vor fac practică la companii de top din România în domeniul vânzării și întreținerii utilajelor agricole. Stagiile de practică se vor desfășura pe perioada celor trei ani de studiu, în mod diferențiat. În primul an, elevii vor face practică în atelierele companiilor participante într-un interval de timp de 25% din durata studiilor. Din al doilea an, practica va crește la 60%, iar în al treilea an va ajunge la 75% din timpul total alocat studiilor. Elevii care vor absolvi această școală nu vor mai fi ucenici, ei vor fi mecanici agricoli, iar dupa 3 ani de școală, vor avea un job asigurat 100%, bine plătit. Elevii care vor absolvi școala profesională de la Colegiul Tehnologic ”Viaceslav Harnaj” vor primi, după 3 ani de studiu, o diplomă care va fi valabilă în țară și în străinătate. Ei vor putea decide la care dintre partenerii participanși se vor angaja dupa absolvire.