Învățământ profesional de stat 2022-2023

De ce să devii Horticultor

Ce face un horticultor:

 ⇒ Efectuează lucrări pentru cultivarea și întreținerea arborilor;

 ⇒ Produce răsaduri, bulbi și semințe;

 ⇒ Cultivă legume și flori pentru utilizarea de tehnici de cultivare intensivă, pentru vânzare către cumpărători, organizații specializate sau piețe.

Beneficii după absolvire:

 ⇒ Calificare profesională certificată- Nivel 3 – Horticultor – recunoscută la nivel național și european.

 ⇒ Posibilitatea accesării fondurilor europene, după finalizarea ciclului de învățământ;

 ⇒ Aprofundarea cunoștințelor din domeniul horticol prin cursuri de specialiatea și practică horticolă.

 ⇒ Calificarea oferă un nivel sporit de cunoștințe teoretice în domeniul, un grad sporit de responsabilitate, autonomie personală și atribuții de executare, coordonare și supraveghere a lucrărilor de înființare, întreținere și recoltare a culturilor horticole.

Colegiul nostru a încheiat parteneriat de practică cu ,Florăriile Tria”s , un  lanț de florării, cu o experiență de 20 de ani,  care deține 15 magazine proprii cu o puternică rețea de dealeri  la nivel național și seră proprie. Stagiile de practică au un rol important în buna formare a elevilor noștri în meseria pentru care se pregătesc, ele desfășurându-se la cele mai înalte standarde și fiind o reprezentare fidelă a meseriei alese.